درباره بویه ها

درباره بويه 2
بويه موج‌نگار چيست؟ 

بويه موج‌نگار دستگاهي است که به منظور اندازه گيري، ثبت و ارسال برخي مشخصه هاي امواج، هواشناسي، شوري و دماي آب ساخته شده و در آبهاي عميق دور از ساحل مستقر مي‌گردد. 
اطلاعات ثبت شده توسط بويه موج‌نگار بلافاصله از طريق امواج راديوئي به يک ايستگاه ساحلي ارسال و از آنجا جهت انتشار اطلاعات مستقيماً به ايستگاه مرکزي (تهران) منتقل مي‌گردد. 

سازمان بنادر و دريانوردي در حال حاضر 5 دستگاه بويه موج نگار ( 3 دستگاه داخلي و 2دستگاه خارجي) را در اختيار داشته که اين بويه ها که قادر به ثبت پارامترهاي موج (ارتفاع ، جهت ، پريود و ... )، هواشناسي (سرعت و جهت باد ، دماي هوا ، فشار هوا و رطوبت نسبي) و اقيانوس شناسي (شوري و دماي آب) مي باشد ، در حال حاضر در نقاط آب عميق در نزديکي سواحل بنادر انزلي، چابهار، اميرآباد و عسلويه مستقر مي باشد. 

بويه موج نگار چه کاربردي دارد؟ 
اطلاعات ثبت شده توسط بويه‌ موج‌نگار به دليل قابليت ارائه خدمات هواشناسي و شرايط امواج، کاربرد هاي زيادي در ايمني شناورهاي کوچک و بزرگ جهت حفظ امنيت جاني دريانوردان، ماهيگيران و مسافران، طراحي بهتر بنادر (صيادي، تجاري، تفريحي و ...)، سازه هاي ساحلي و دريائي و سکوهاي نفتي، و نيز مراکز تحقيقاتي و دانشگاهي و گروههاي تجسس و نجات دارد. 
همانگونه که سازمان هواشناسي وضعيت جوي در روزهاي آتي را پيشگوئي مي‌نمايد، اينگونه بويه‌ها نيز در صورت فعال بودن به مدت طولاني، قابليت استفاده در پيش‌بيني وضعيت امواج دريا را خواهند داشت. 

 
مشخصات ظاهري بويه‌ موج‌‌نگار چيست؟ 
بدنه بويه‌ به صورت پلاستيک فشرده و به قطر و ارتفاع تقريبي 3 متر طراحي شده است. بويه موج نگار از طريق لنگري که به انتهاي طناب لاستيکي و زنجيري وصل مي‌باشد در کف دريا مهار گرديده است. 
منبع تغذيه آن ترکيبي از سلولهاي خورشيدي و باطري‌هاي شارژپذير مي‌باشد. بويه شامل تجهيزات جانبي از جمله چراغ‌دريائي، بازتاباننده رادار، دکل نصب سنسورهاي هواشناسي و ... مي باشد. 
توجه: بويه فاقد دوربين فيلمبرداري و عکاسي بوده و صرفاً اطلاعات مربوط به مشخصه‌هاي دريايي و هواشناسي را ذخيره مي‌نمايد. 

چگونه مي‌توانيم در حفظ و نگهداري بويه‌ موج‌نگار مشارکت نمائيم؟ 
1- از بريدن و جدانمودن کابل، مهار و لنگر بويه جداً خودداري نمائيم. 
2- از نزديک شدن شناورهاي کوچک و بزرگ که منجر به اختلال در جمع‌آوري و ارسال اطلاعات مي‌گردد دوري نمائيم. 
3- از هرگونه آسيب‌رساني به بويه از جمله سنسورهاي هواشناسي، سلولهاي خورشيدي، بدنه بويه و مهار و نيز جابه‌جائي بويه پرهيز نمائيم. 
4- از پهلوگيري و اتصال شناورهاي کوچک خودداري نموده، چرا که اين کار بطور جدي در صحت و دقت اطلاعات ثبت شده ايجاد اختلال مي‌نمايد. 
5- از درگير شدن تورهاي ماهيگيري با بويه به هنگام به‌آب اندازي اجتناب نمائيم. 
6- با توجه به محدوده چرخش بويه موج‌نگار حول لنگر خود و امکان درگير شدن تورهاي ماهيگيري با خط مهار بويه، از نزديک شدن به بويه‌ها تا شعاع 200 متري جداً خودداري نمائيم. 

 

درصورت مشاهده هرگونه آسيب وارده به بويه‌هاي موج نگار چه اقدامي بايد نمود؟ 
بويه هاي موج نگار توسط سازمان بنادر و کشتيراني براي کمک به افراد محلي و صيادان مناطق ساحلي، افزايش ايمني و نيز کمک به حاکميت علمي کشور در زمينه مهندسي دريايي از اموال عمومي خريداري گرديده است. لذا از کليه افراد محلي تقاضا مي‌گردد ضمن کمک در حفظ و نگهداري اين تجهيزات ملي، در صورت مشاهده هر گونه آسيب بر بويه‌هاي مذکور و يا مفقودشدن، مراتب را به اداره کل بنادر و کشتيراني استان مربوطه منعکس و يا با شماره تلفنهاي 61 و 84932260-021 تماس حاصل نمايند.